17.11.2007 20:55

Florbalový turnaj - H-CENTRUM
1. ročník - 17.11.2007 - Sportovní hala Staré Hradiště

Účast: 10 družstev (2 skupiny po 5)

Náš první turnaj, první měření sil i s jinými týmy a hráči, než jen páteční a nedělní tréninky v tělocvičnách na Novém Hradci a Sokole vesměs se stejnými lidmi. Jak jsme na tom herně a fyzicky, jak hrají jiní kluci amatérský florbal jako my? Otázek a výzev bylo hodně.

První dojmy – malé hřiště, což nám snad problém dělat nebude, výborný povrch, na kterém míček skáče podstatně méně a klimatizovaná hala. První zápas jsme nastoupili proti „červeným klukům“, kteří vypadali herně velmi dobře. V první minutě Jiřan Zedka nastřelil od půlky do nohy Martina Špalka a rychle jsme vedli. Jiřan poté vstřelil ještě dvě branky a hned v premiéře sahal po hattricku, dvě přidal Ondra Špalek, vedli jsme poměrně hladce 5:2. Poté jsme však zbytečně polevili v obraně, nehráli jak v první půli a kvalitní soupeř trestal. Naši alternující brankáři / obránci – bratři Martin a Radim Špalkovi ale nakonec uhájili vítězství o jednu branku. Druhý zápas se „sousedským“ týmem Hradečáků byl spíše bitvou, plnou nedovolených zákroků a jednobrankové vedení jsme ztratili až v druhé půli. Chuť jsme si spravili ve třetím zápase proti mladým pardubickým žákům a po nádherných kombinacích a přihrávkách se poprvé výrazně „rozstřílel“ pěti brankami Michal Skrovný, hattrick přidal Ondra a z Michalových přihrávek dvakrát vytěžil Tomáš Bouz. Další soupeř – Baviči – se pohledem na toto utkání moc nebavili a přemýšleli snad raději o kontumaci, ještě k tomu, když se z hlediště ozývali hlášky, jestli si v dobrém slova smyslu neděláme legraci. Jenže každý zápas je jiný ! Obrovský „Bavičský“ brankář podobný medvědu, moc místa v brance nenechával a výsledkem bylo až naše konečné vyrovnání na 2:2. I tak nám dvě vítězství a dvě remízy stačili na postup do semifinále z prvního místa skupiny. Soupeř – oranžoví kluci z Patapufu? Štamgasti, nebo vlastníci? Až později jsme zjistili, jak správní kluci to jsou a v budoucnu se ještě mnohokrát uvidíme. Brzy se soupeř radoval z vedení ale pět vteřin před poločasem snad nejkrásnější kombinaci na celém turnaji rozehrál Michal, Ondra naznačil střelu, několik „Patapufáků“ polehalo do očekávané rány, jenže přihrávka směřovala na volného nejmladšího bratra Martina a ten volný u pravé tyče skóroval do prázdné branky. V druhém poločase nikdo nechtěl udělat chybu a přišlo prodloužení. Loterie pro oba týmy. Pár minut po zahájení overtimu Michal rozjel akci zpoza brány, jednoho hráče na sebe nalákal, dal do strany Tomášovi, ten po pravé straně potáhl, přihrál Ondrovi před bránu a ten z první trefil jesle gólmanovi... Obrovská euforie, první turnaj, první finále, tak pojďme ještě zabojovat a vyhrát zlatou medaili ! A došlo na odvetu z prvního zápasu opět s „červenými kluky“. Zápas již byl disciplinovanější, stále jsme vedli o jednu branku a soupeř dotahoval. První branku zaznamenal Ondra doklepnutím Michalovi odražené střeli. Rychle jsme vedli a soustředili se na obranu. To se nám stalo osudným. Nevinně vyhlížejí akce soupeře totiž skončila míčkem v naší síti. Přihrávka od mantinelu se svezla po holi jednoho z našich obránců a lehce dezorientovanému Radimovi prošla pod tělem do branky. Srovnáno. Utkání začalo znovu. Převahu jedné branky nám ve druhém poločase vrátil Michal, který trefil Ondrovu přihrávku pod horní tyčku. Opět jsme vedli. Soupeř však byl již o hodně lepší než v první zápase a záhy dokázal vyrovnat. Jeden z jeho hráčů se dostal uprostřed hřiště k odraženému míčku a trefil přesně za Radima.  Po dvou gólech na obou stranách, ani prodloužení o vítězi nerozhodlo. Tak tedy ještě větší loterie, podle Kanaďanů nesmyslná dovednostní soutěž – nájezdy. Finále celé odchytal výborně Radim, ale na penalty jsme poslali do klece o něco více mrštnějšího Martina. Postupně zkoušeli trestné střílení Michal, Ondra a Martin. Po třetí sérii mohl jít Michal znovu, opět ho brankář vychytal. Pátý šel Jiřan a trefil pravou tyč, ale rozhodčí kvůli předčasnému vyběhnutí gólmana nařídil opakovat. Bude to již lepší? Brankář zůstal na svém místě a opět vychytal. Martin šel opět do brány a proti němu pátý hráč. Dva metry před Martinem si nečekaně sebral míček ze země na hokejku a nádhernou parádičkou do backhendu překonal překvapeného Martina...

Ač bylo zklamání po prohraném finále veliké, začalo nám brzy docházet, že na první naše vystoupení to je výborný počin. Předvedli jsme pěkný florbal a zjistili, že tento sport pro nás bude znamenat víc, než jen plácání do balonku a občasné proběhnutí....